teisipäev, märts 23, 2010

Tsipake tervislikust toitumisest

Käisin kuulamas uue aja toitumisspetsialiste, rõhk oli ph-l, ja panin miskit kõrva taha:
  • Inimese veri on aluseline (skaala on 0-14, neutraalne 7), lapsel kõrgem, täiskasvanuna siis 7,35. Parim soovituslik toidutaldrik peaks sisaldama 80% aluselist ja 20% happelist toitu. Aga ka 50:50 on parem kui ainult sai.
  • Keha optimaalne energiasisaldus on 75 mHz ja kurk pidi samal sagedusel võnkuma, samuti enamik tooreid köögivilju. Idandid on 100 mHz või rohkem. Ma siis ei teagi, kas süüa ainult kurki või idandeid ... Nali naljaks, keha tervise seisukohalt piisab, kui sööd naudinguga ja kogu tähelepanuga seda, mida hing tõeliselt ihaldab (minu ja metameditsiini tõetera). On ju iga aine mürk, mürgisus sõltub vaid annusest!
  • Sidrun muudab toidu aluselisemaks, võib kasutada ohtralt, v.a. mitte koort.
  • Õunaäädikas on bro, veinid, veiniäädikas, balsamiäädikas jms mitte.
  • Mais on tühi toit, parim on tatar.
  • Kvaliteetne tume shokolaad on parim magustoit (200% nõus!).
  • Avokaado on hea rasvaallikas.
  • Kitsepiim on parem kui lehmapiim ja toorlehmapiim on parem kui pastöriseeritud. Pastöriseeritud ja homogeniseeritud tooteid on kehal raske omastada. Oo jaa, lugesin kurikuulsast prantslasest Pasteur`st ka seoses vaktsiinide tootmisega ... Mõrv roosa katte all.
  • Eelistada tumedaid jahusid ja riisi. Valgest riisist sobivaim on Basmati. Kuskilt jäi kõrva, et durumnisujahu tähendab täisteranisujahu.
  • Külmpressõlid on head kasutada soola asemel maitsestamiseks, kindlasti mitte kuumutada, või siis himaalaja sool. Avatud külmpressõlipudelit hoida külmkapis, eelistada tumedaid klaasist pudeleid.
  • Transrasvad - Eestis ei pea kirjutama etiketile transrasvade sisaldust eraldi välja, vaid need pannakse hüdrogeenitud (tahkestatud taime)rasvadega kokku ja kuna nad on nn üleminekurasv hüdrogeenitud rasvaks, siis on see sisuliselt üks ja sama ja vältida hüdrogeenitud rasvasisaldusega tooteid!
  • Küllastunud rasvad on tahked, küllastumata üldjuhul vedelad. Eelista õlisid, millel küllastumata rasvu on vähemalt 50% ja enam ning küllastunud rasvu kuni 15%.
  • Kuumtöötlemiseks, nt praadimine, küpsetamine soovitati kookos- või palmirasva - 100% taimne rasv, maitsetu, ei pritsi, kannatab väga kõrgt kuumust, kulub vähe. (Palmirasv juba ära proovitud ja tõesti mõnus - ei pritsi, maitsetu, kulub vähe - 250g pakk 34 kr). Kookosrasv oli müügil klaaspurgis, oli pisut kallim, eks siis järgmine kord proovin seda. Veel sobivat Eestis toodetud rafineeritud rapsiõli Olivia.
  • Selitatud või ehk ghee (kii) - tooraineks vali võimalikult kvaliteetne või, nt Saaremaa, keeda sealt vesi ja piimavalgud välja ja kalla kuldkollane vitamiinine rasv purki. Säilib toasoojas paar nädalat, külmutuses mitu kuud, sobib võileivale, küpsetamiseks, praadimiseks jne. (Tegin juba kodus ghee´d Saaremaa võist ja keetsin Andrues Vana Kuidas kokata raamatu järgi, tuli pruun karamellise lõhna ja maitsega. Teine variant on kuuma vee kohal selitada, siis pidi tulemus kuldkollane olema, eks järgmine kord proovin seda varianti). Ajurveda järgi on ghee parim rasvaine - madala kolesteroolisisaldusega, sisaldab A, D, E ja K vitamiine. Kolesterooliprobleemide puhul soovitatigi külmpressõlisid, sh linaseemneõli, ghee`d ja kookos- või palmirasva. Ja saabuvate munapühade puhul meeldetuletuseks, et munad ja kolesterooliprobleemid ei ole omavahel seotud. Mune söö julgelt!
  • Kolesteroolianalüüsi puhul paluda arstil välja tuua kaks näitu: HDL ehk nn hea kolesterool ja LDL ehk halb, sest kui ainult üldkolesteroolinäitu vaadata, siis võib selle kõrgeks tõsta just HDL ja see on super!
Ja lõpetuseks suureringiküsimus - mis on tahhiini? Vastus: atsap enmeesimasees :)

1 kommentaar:

Kati ütles ...

Aitäh hea info eest.